Close

POŁĄCZYMY KOLEJ – porozumienie między PKP TELKOL i Zespołem Szkół Łączności

W piątek 15 czerwca br. w Krakowie zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Łączności reprezentowanym przez Dyrektora Pawła Kucharczyka, a PKP TELKOL sp. z. o.o. reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Mirosława Gilarskiego.

W wydarzeniu wziął udział również Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury Pan Łukasz Smółka.

Dzięki w ten sposób potwierdzonej współpracy uczniowie wezmą udział w zajęciach praktycznej nauki zawodu zorganizowanych przez Spółkę na terenie Małopolski. Uczniowie szkoły będą mieli także możliwość odbywania staży wakacyjnych organizowanych przez Spółkę. Wspieranie działań promocyjnych realizowanych przez Szkołę w ramach Targów Edukacyjnych oraz dni Otwartych Szkoły odbywać się będą przy dużym zaangażowaniu Spółki.

W ramach podjętej współpracy szkoła będzie zapewnić możliwość spotkań, mających charakter informacyjny, przedstawicieli Spółki z uczniami na terenie szkoły oraz będzie zamieszczać oferty Spółki skierowane do uczniów i absolwentów.

– W interesie Spółki jest wspieranie edukacji zawodowej młodzieży w kierunkach leżących w obszarze naszej działalności. Oferowane przez nas praktyki zawodowe i staże z zakresu telekomunikacji kolejowej i radiołączności mogą być dla wielu początkiem kariery w stabilnej i nowoczesnej firmie należącej do Grupy PKP – mówi Mirosław Gilarski, prezes zarządu PKP TELKOL.

Niniejsze porozumienie o współpracy wpisuje się w zaktualizowaną Strategię „EUROPA 2020” przyjętą przez Radę Ministrów w dniu 23.04.2018 r. Reforma kształcenia zawodowego przewiduje wprowadzenie zmian programowych, organizacyjnych i prawnych. Zmiany organizacyjne obejmą nowy model współpracy szkolnictwa branżowego i technicznego z gospodarką, w którym priorytetem będzie kształtowanie umiejętności praktycznych w rzeczywistych warunkach pracy.

Kolejnym ważnym dokumentem, który zainspirował sygnatariuszy do podjęcia wspólnych działań jest porozumienie z dnia 6 kwietnia 2018 roku zawarte pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Związkiem Pracodawców Kolejowych w sprawie współpracy na rzecz szkolnictwa branżowego i technicznego w zawodach związanych z kolejnictwem. Głównym celem zawarcia porozumienia jest podnoszenie jakości i efektywności kształcenia branżowego oraz technicznego, a także dostosowywanie ich do aktualnych potrzeb rynku pracy i wyzwań jakie stawia. Działania w zakresie programowania treści nauczania, organizacji praktycznej nauki zawodu, nabywanie przez uczniów uprawnień zawodowych to tylko nieliczne przykłady współpracy. Wykorzystywanie w kształceniu zawodowym najnowszych technologii, dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku i pracodawców, nabywanie przez absolwentów szkół branżowych kwalifikacji gwarantujących uzyskanie dobrej, satysfakcjonującej pracy stało się najważniejszym wyzwaniem współczesnej edukacji zawodowej.

– Minister wspiera tego typu inicjatywy, które w przyszłości zaowocują rozwojem polskiej kadry inżynierskiej – stwierdził Łukasz Smółka, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury.

Działania spółki PKP TELKOL wpisują się w kampanię Grupę PKP zachęcającą młodzież do nauki w szkołach branżowych. Młodzi ludzie przygotowani w placówkach takich jak Zespół Szkół Łączności będą w przyszłości doskonałymi kandydatami do podjęcia pracy w spółce PKP TELKOL.

– Rewolucja telekomunikacyjna wciąż trwa. Dziś, obok konieczności zapewnienia łączności między ludźmi, musimy komunikować ze sobą poszczególne urządzenia, działające w coraz większym stopniu w sposób autonomiczny. PKP TELKOL prowadzi projekty pilotażowe i badawcze, testuje nowe rozwiązania, a wkrótce zamierza otworzyć własne laboratorium aby rozwijać usługi bazujące na koncepcji internetu rzeczy i sztucznej inteligencji. Dla młodych, dobrze wykształconych, kreatywnych ludzi, drzwi Spółki są otwarte – dodaje Mirosław Gilarski, prezes Zarządu PKP TELKOL.

W ofercie skierowanej do uczniów proponowane są m.in. takie kierunki kształcenia jak: technik telekomunikacji, monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, technik elektronik, technik informatyk, technik teleinformatyk. Ukończenie tych kierunków umożliwi znalezienie zatrudnienia w PKP TELKOL na takich stanowiskach jak: specjalista ds. telekomunikacji, specjalista ds. radiołączności, specjalista ds. utrzymania infrastruktury, specjalista ds. uzgodnień dokumentacji, specjalista ds. informatyki, projektant, kosztorysant.

– Staramy się, by przekazywana uczniom wiedza i konkretne umiejętności praktyczne mogły być w trakcie nauki zweryfikowane w warunkach, z jakimi spotkają się po zakończeniu edukacji. Współpracujemy ze znanymi firmami z branży informatycznej czy elektronicznej. Trudniej pozyskać atrakcyjne miejsce do odbycia praktyki zawodowej czy stażu wakacyjnego dla uczniów kształcących się na kierunku telekomunikacyjnym czy teleinformatycznym. Możliwości, które w tym zakresie stwarza uczniom podpisanie umowy ze spółką PKP TELKOL w dużym stopniu zaspokajają te potrzeby – podkreśla Paweł Kucharczyk – dyrektor Zespołu Szkół Łączności. – Należy pamiętać, że uczniowie wybierając miejsce odbywania praktyk czy stażu wakacyjnego coraz częściej kierują się możliwością przyszłego zatrudnienia w tej konkretnej, wybranej firmie. Ich wybory natomiast, determinowane są atrakcyjnością danego podmiotu: rozpoznawalnością, popularnością na rynku pracy, możliwością własnego rozwoju w danej firmie itp. Z punktu widzenia ucznia spółka PKP TELKOL spełnia te kryteria. Dlatego jesteśmy zadowoleni, że udało nam się pozyskać atrakcyjnego partnera, który znacząco poszerza ofertę szkoły w zakresie praktycznego kształcenia zawodowego – podsumowuje dyrektor Paweł Kucharczyk.

Dla uczniów Zespołu Szkół Łączności to szeroka perspektywa połączona z tradycją
i nowoczesnością.