Close

2018 – Rokiem Ernesta Malinowskiego

15 czerwca 2018 r. Prezes PKP TELKOL Mirosław Gilarski wziął udział w uroczystym przejeździe pociągu PKP Intercity TLK Malinowski na trasie Warszawa-Kraków, zorganizowanym w ramach obchodów Roku Ernesta Malinowskiego.

Wydarzenie było współorganizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Polskiej oraz PKP Intercity, pod patronatem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

W przejeździe pociągu wzięli udział liczni goście, m.in. Ambasador Peru w Polsce Alberto Salas Barahona, podróżniczka Elżbieta Dzikowska, oraz przedstawiciele spółek Grupy PKP.

Na Dworcu Warszawa Wschodnia Wiceprezes PKP Intercity Jarosław Oniszczuk przekazał Panu Ambasadorowi okolicznościową tablicę pociągu „EIC TLK 13100 Malinowski”

W trakcie podróży pasażerom została przybliżona postać Ernesta Malinowskiego, jednego z najwybitniejszych projektantów i budowniczych kolei, który zasłynął przede wszystkim opracowaniem założeń techniczno-ekonomicznych Centralnej Kolei Transandyjskiej w Peru, która jeszcze do niedawna była najwyżej położoną linią kolejową na świecie, a do dnia dzisiejszego działa i jest wykorzystywana przez koleje peruwiańskie.

 

Ernest Malinowski trafił do Peru w 1852 roku. Stało się to za sprawą prezydenta Ramona Castillo, który chciał pobudzić rozwój państwa. Wysłał do Europy misję mającą na celu rekrutację najwybitniejszych inżynierów, którzy przyczynią się do postępu Peru. Malinowski po przybyciu do Ameryki Łacińskiej objął stanowisko rządowego inżyniera. Rozpoczął pracę nad projektem przerzucenia przez Andy linii kolejowej. Najwyższe jej elementy leżą na wysokości 4579 metrów n.p.m. Licząca niecałe 220 km trasa zawiera 62 tunele, których łączna długość to około 6000 m. Najdłuższy tunel liczy 1200 m. Oprócz tego prawie 50 mostów i wiaduktów.