Close

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

We wtorek, 3 września, rozpoczęła się 29. edycja Forum Ekonomicznego w Krynicy. Organizatorem wydarzenia jest niezmiennie Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Tegoroczne Forum odbyło się pod hasłem “Europa jutra. Silna, czyli jaka?” FEK, to jedno z najważniejszych spotkań tego typu w Europie Środkowej. Każdego roku w licznych debatach, panelach dyskusyjnych a także prezentacjach, bierze udział ponad 4 tysiące uczestników. Również w tym roku do Krynicy przyjechali przedstawiciele rządów, parlamentów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, eksperci, członkowie zarządów spółek , wśród których znalazł się Pan Prezes Mirosław Gilarski.

Podczas licznych debat i dyskusji, pojawiły się tematy związane z koleją. W środę, 4 września, odbył się Panel Dyskusyjny, zatytułowany “Dostępność Komunikacyjna”, w którym udział wzięli między innymi Mirosław Gilarski – Prezes PKP TELKOL, Andrzej Bittel – Sekretarz Stanu z Ministerstwa Infrastruktury, Bogdan Rzońca – polski Poseł w Parlamencie Europejskim oraz przedstawiciele zarządów polskich i zagranicznych spółek kolejowych.

Prezes Gilarski mówił  o bike sharingu, czyli projekcie kolejowego systemu wypożyczalni rowerów wspomaganych elektrycznie. Jego założeniem jest budowa systemu, który współgrałby z obecnymi miejskimi systemami wypożyczalni jak również ze stacjami  elektrycznych rowerów wybudowanymi w małych miejscowościach, gdzie odległość do stacji kolejowych jest na tyle duża, że mieszkańcy chętniej wybierają transport samochodem niż koleją. Projekt ten uzupełniając usługę dla podróżnych jest proekologiczny i antysmogowy, wpisujący się w rządowy program elektromobilność plus.

Prezes PKP TELKOL wspomniał również o prowadzonym pilotażu mobilnej aplikacji „Mój Dworzec”, która testuje od kwietnia tego roku szereg funkcjonalności dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami. Jedną z nich jest możliwość wyznaczenia w telefonie trasy przejazdu wózka inwalidzkiego z terenu dworca na wybrany peron z pominięciem barier architektonicznych, przez uwzględnienie istniejących wind i pochylni, co pomoże niepełnosprawnym podróżnym planowanie transportu koleją.

Podczas debaty omówiono zagadnienia związane z potrzebą równego dostępu do kolei. Dyskutowano o tym, jak zwiększyć popularność kolei, szczególnie w mniejszych miejscowościach oraz jak rozwijać połączenia w regionach wiejskich. Poruszono kwestię realizacji Krajowego Programu Kolejowego, inwestycji dworcowych, liniowych i taborowych oraz zintegrowanego biletu.