Close

„Kolej na Ciebie – uratuj życie!” po raz trzeci!

W ramach trzeciej edycji akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”, przy 12 dworcach kolejowych w całej Polsce stanęły mobilne punkty poboru krwi. Wolontariusze, zachęcający do oddania krwi, czekali na potencjalnych dawców w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie, Warszawie i Wrocławiu.

– Kolejarze są jedną z bardziej aktywnych grup zawodowych, która wspiera i organizuje zbiórki krwi. Wśród pracowników są osoby, które dzięki swojej działalności uratowały niejedno ludzkie życie. Obecność na III edycji akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” jest obowiązkowa, również przy wypełnianiu kolejarskiej służby – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
Nieprzerwanie od 2017 r. Fundacja Grupy PKP, wspólnie ze spółkami z Grupy PKP, PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., Narodowym Centrum Krwi, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Spółką Polonus i Kolejarską Służbą Krwi promują zwiększenie świadomości w zakresie ochrony zdrowia i dobrych wzorców postaw społecznych.
– Dziś po raz trzeci inaugurujemy akcję oddawania krwi przy dworcach należących do Polskich Kolei Państwowych. To bardzo ważny projekt społeczny, który cieszy się coraz większą popularnością. Rok temu udało się zebrać niemal 93 litry krwi. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – mówił Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. – Warto przypomnieć, że kluby krwiodawstwa mają długą tradycję również wśród pracowników polskich kolei.

– Oddawanie krwi jest czynem wielkiej wartości. To dar życia, to dawanie nadziei ludziom, którzy znaleźli się w najtrudniejszym czasie – w walce o życie. Nie ma rzeczy cenniejszej, którą w takich chwilach inny człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi. Dlatego cieszę się, że środowisko kolejarskie, które na co dzień służy ludziom organizuje takie akcje jak zbiórka krwi. – Powiedział Jerzy Szmit, członek zarządu PKP TELKOL, który wziął czynny udział w tegorocznej edycji zbiórki krwi.

Podczas ubiegłorocznej kampanii „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” zarejestrowało się ponad 300 osób, a ponad 200 oddało krew. W sumie zebrano niemal 93 litry krwi, czyli o ponad 20 litrów więcej niż w 2017 r.