Close

Elektrykiem po Półwyspie Helskim

 

Śmignij elektrykiem po Półwyspie Helskim

 

Od 15 czerwca do końca miesiąca na Półwyspie Helskim przeprowadzone zostaną testy
w ramach prac badawczo-rozwojowych nad rozwojem elektromobilności z wykorzystaniem stacji ładowania małych pojazdów i rowerów elektrycznych.

 

Pierwsza stacja ładowania małych pojazdów elektrycznych (rowery i hulajnogi elektryczne), na których będzie można podładować również urządzenia mobilne, została ustawiona przy dworcu we Władysławowie, a kolejna już wkrótce zostanie uruchomiona w Helu. Docelowo na każdej ze stacji znajdzie się 10 rowerów elektrycznych, a obecnie we Władysławowie do dyspozycji turystów
i mieszkańców jest 20 pojazdów. Będą mogli z nich skorzystać wszyscy zainteresowani po uiszczeniu opłat wskazanych w cenniku usługi, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej do pobrania na stronie rowery.pkp.einfleet.eu, działającej w systemie Android. Koszt godziny jazdy na elektrycznym rowerze wyniesie 20 zł, przy czym minimalna kwota, jaką trzeba będzie zasilić konto, to 40 zł.

Do dyspozycji chętnych zostanie oddanych łącznie 20 jednośladów elektrycznych V generacji, które przy wspomaganiu elektrycznym mogą rozwinąć prędkość do 25 km/h. Dla mniej wprawionych użytkowników pojazdy wyposażono w system wsparcia jazdy posiadający trzy tryby wspomagania. Na w pełni naładowanej baterii będzie można przejechać aż 100 km! Co ciekawe, jazda na rowerze jest możliwa również bez wykorzystania silnika elektrycznego przy użyciu siły własnych mięśni. Po skorzystaniu z roweru należy go odstawić na jedną ze stacji. Trasa rowerowa łącząca Hel i Władysławowo liczy około 33 km.

Obie modułowe stacje ładowania i parkowania oraz wypożyczania pojazdów to zespół 12 stanowisk dla elektrycznych dwukołowców, tj. rowerów, skuterów i hulajnóg. Połowa miejsc przeznaczona będzie na rowery do wypożyczenia, a pozostałe dla użytkowników z własnymi pojazdami.

Każde ze stanowisk dla użytkowników wyposażone jest w specjalną szafkę z zamkiem elektromagnetycznym, otwieraną zdalnie, przy pomocy dedykowanej aplikacji na smartfona.
W środku znajdują się gniazdo 230V/8A do ładowania jednośladów oraz USB 5V/5A do szybkiego zasilenia przenośnego sprzętu elektronicznego, miejsce do przechowywania małego bagażu podręcznego oraz zintegrowana linka zabezpieczająca zaparkowany pojazd przed kradzieżą.

Wdrażany obecnie projekt pilotażowy jest prowadzony w ramach projektu Pilot Maker Elektro ScaleUp, który jest współfinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego głównym celem jest rozwijanie potencjału elektromobilności w społeczeństwie, a także popularyzacja ekologicznych źródeł transportu. Testy na Półwyspie Helskim są owocem współpracy PKP TELKOL ze start-upem TrybEco z Łodzi i wpisują się w działania PKP S.A. na rzecz rozwoju elektromobilności, a także w coraz bardziej popularną ekonomię współdzielenia.

Ze względu na to, że pilotaż projektu jest wprowadzany w czasie pandemii koronawirusa, żeby zabezpieczyć użytkowników, rowery będą codziennie dezynfekowane. Przy stacjach pojawią się również dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

 

 

 

 

Otwarcie testów stacji ładowania rowerów odbyło się wczesnym popołudniem we Władysławowie 15 czerwca 2020 roku. Wydarzenie otworzył Prezes Zarządu – Mirosław Gilarski, który po powitaniu gości opowiadał o projekcie:

 

Rozpoczynając rok temu projekt badawczy w PKP TELKOL, postawiliśmy sobie za cel wsparcie polskiej branży elektromobilności i wypracowanie rozwiązań, które mogłyby z powodzeniem być wykorzystywane w przyszłości na rynku komercyjnym. Oddajemy w ręce użytkowników sprzęt
i usługę dotychczas niekojarzone z koleją. Liczymy na szczere opinie i komentarze, co pozwoli dostarczyć naszym klientom usługę, z której wszyscy będziemy zadowoleni, a która poprawi dostęp do stacji i dworców kolejowych, co przełoży się na zwalczanie wykluczenia komunikacyjnego
–Mirosław Gilarski, prezes zarządu PKP TELKOL.

 

Następnie głos został przekazany Członowi Zarządu PKP S.A. Mirosławowi Antonowiczowi, Wicewojewodzie Pomorskiemu – Michałowi Bąkowskiemu oraz Prezes TechBrainers Magdalenie Jackowskiej-Rejman.

 

Pilotaż jest częścią prac badawczo-rozwojowych, które prowadzimy w Grupie PKP nad rozwojem elektromobilności oraz tzw. transportu na ostatniej mili z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych. Najlepszym sposobem przed wdrożeniem docelowych rozwiązań jest ich sprawdzenie
w rzeczywistości, stąd pomysł na przeprowadzenie testów na jednej z bardziej malowniczych tras rowerowych na Pomorzu. Tak jak każdy projekt badawczy po zakończeniu testów zostanie poddany weryfikacji i ewentualnym usprawnieniom, a naszym głównym celem jest wypracowanie optymalnych rozwiązań. Po zakończeniu pilotażu przeprowadzone zostaną analizy, a podejmując dalsze decyzje biznesowe, będziemy brali pod uwagę także opinie użytkowników przekazywane za pośrednictwem ankiet
– mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

 

Wprowadzana i testowana przez PKP TELKOL usługa wypożyczania i ładowania rowerów elektrycznych da mieszkańcom Półwyspu Helskiego możliwość korzystania z alternatywnych, ekologicznych środków transportu. Proponowane rozwiązania wpłyną także na uatrakcyjnienie regionu dla turystów, poszerzając ofertę możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. – Michał Bąkowski – Wicewojewoda Pomorski

 

Najciekawszym punktem prezentacji stacji ładownia okazało się testowanie rowerów elektrycznych. Prezes Zarządu PKP TELKOL sp. z o.o. – Mirosław Gilarski zaprosił gości na krótki przejazd prezentowanymi rowerami.